Přejít na Mateřská škola Švédská  

O naší školce

(11. 02. 2020)

Mateřská škola NA KOPEČKU

se nachází v klidné čtvrti Jabloneckých Pasek na okraji města Jablonec nad Nisou.

Název školy vymyslely děti.

Od 1.1.2012 vzniká Mateřská škola Jablonec nad Nisou, Švédská 14, příspěvková organizace, odloučené pracoviště V. Nezvala 12, Jablonec nad Nisou.

Školní budova je vilového typu.  Každá třída je umístěna v jednom patře budovy a využívá dvě prostorné a barevně laděné místnosti určené pro hry vzdělávací činnosti dětí.

Ke třídám náleží kuchyňka na výdej jídla, umývárna,toalety.

V budově jsou tři třídy.

Mateřskou školu obklopuje rozlehlá zahrada se stromy, ve které jsou umístěny dřevěné dětské herní prvky , dvě pískoviště a rozlehlá louka. Členitý terén zahrady umožňuje dětem rozmanité pohybové aktivity po celý rok. Vycházky směřujeme do lesa v blízkosti školy, kde se děti pozorují a vnímají krásy přírody a okolí.

Dostupnost zajištěna:

MHD autobusy číslo 119, 104 - Jablonecké Paseky a vlakové spoje – Jablonecké Paseky

Provoz školy: od 6.30 hodin do 16.30 hodin.

 

Historie Jabloneckých Pasek

Základní kámen k sanatoriu položili k příležitosti návštěvy proslulého faráře a léčitele Sebastiána Kneippa, jehož léčebné metody v sanatoriu využívali. Od roku 1894 mohla obec Paseky používat název Bad Schlag, tedy Lázně Paseky. Lázeňské domy v 90. letech 19. století postavil Emilian Herbig.

Dne 12. dubna 1893 navštívil Paseky farář Sebastian Kneipp. Při příležitosti jeho návštěvy byl položen základní kámen k sanatoriu, kde bylo později využíváno jeho léčebných metod. Zakladatelem lázní, ale i řady dalších budov (např. bývalého Nádražního hotelu) byl Adolf Tischer. Dík jeho činům mohla obec od roku 1894 používat název Bad Schlag, tedy Lázně Paseky. V roce 1899 převzal vedení sanatoria Dr. Georg Glettler a o čtyři roky později zařízení odkoupil. Za jeho působení byl založen lázeňský park s promenádními cestami, v hlavní budově se nacházely restaurační místnosti, čtenářský a hudební pavilon a dokonce bazén s umělým vlnobitím! Později byly založeny i tenisové kurty. Okolo sanatoria vedla/de cesta na Kynast. Odtud byl tehdy nádherný rozhled po Jizerských horách. Toho využívali jak lázeňští hosté, tak turisté. Dr. Glettler proslavil Paseky široko daleko, vedl zařízení až do roku 1945. Zemřel 20. října 1958 v Drážďanech ve věku 90 let.

V současnosti se v budově bývalého sanatoria nachází domov seniorů, které chodíme potěšit zpíváním, úsměvěm a dárečky.

 

herna   herna   lehárna   děti


© 2017, Mateřská škola Jablonec nad Nisou, Švédská 14, všechna práva vyhrazena. | Dnes je 18. 01. 2021,  | Prohlášení o přístupnosti